Hizmetlerimiz

Anasayfa / Hizmetlerimiz
Araç Koltuğu Yıkama

Araç Koltuğu Yıkama

Araçların sürekli kullanılması, hem araç içinin hem de araç dışının kirlenmesine neden olur. Bundan dolayı da insanlar haftada ya da on beş günde bir araçlarını yıkatırlar. Fakat bu yıkamalarda araç koltukları yıkanmaz ve sadece süpürülür. Dolayısıyla araçların plastik ve metal yüzeylerinin temizliği bir noktaya kadar yapılırken, koltukların ve diğer kumaş yüzeylerin temizliklerinin istenildiği gibi yapılmadığı söylenebilir. İşte bu olumsuzluğun giderilmesi için araç koltuğu yıkama işleminin belirli periyotlarda yapılması gerekir.

Koltukların yüzeyleri araçların çok büyük bir bölümünde kumaştır. Araç içine giren tozlar, zamanla koltukların içine doğru işlemeye başlar. Bunun haricinde ise koltukların üzerine dökülen yiyecek ve içecekler de kirlenmenin temel nedenlerinden birisidir. Bilindiği gibi araç içinde kola, meyve suyu ve ayran gibi içecekler sıklıkla tüketilir. Bunun haricinde ise araç içinde sigara içen kişi sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Bundan dolayı zaman içinde araçların kumaş olan yüzeylerine hem farklı kokular işler, hem de koltuklar tahmin edilenden daha fazla kirlenir.

Koltukların kirlenmesi çoğu zaman insanlar tarafından anlaşılmaz. Ancak araç koltuğu yıkama sonrasında meydana gelen renk farkı, koltukların daha önceden ne kadar kirlendiğini gösterir. Kirlerin zaman içinde koltukların içine işlemesi, renk değişiminin de zamanla meydana gelmesine neden olur. Bu durum çoğu zaman fark edilmez ve insanlar, araçlarının koltuklarının temiz olduğunu düşünür. Ancak bu doğru değildir ve yukarıda da bahsedildiği gibi ilk yıkama sonrasında kendisini gösterir.

Araç Koltuğu Yıkama Nasıl Yapılır?

Araç koltuklarının yıkanması için farklı teknikler söz konusudur. Bu teknikler hakkında bilgi vermeden önce söz konusu yıkamanın, araç koltuklarının silinmesi şeklinde bir işlem olmadığının bilinmesi gerekir. Araç koltuğu yıkama, adından da anlaşılacağı gibi koltukların yıkanması ve içerisinde yer alan kir, bakteri ve diğer zararlıların giderilmesidir. Silme ise yüzeysel olup, sadece yüzeydeki kirlerin giderilmesini sağlar.

Koltuk yıkama için kullanılan tekniklerden birisi makine ile yıkamadır. Bu yöntemde araç koltuklarına uygun deterjan püskürtülür ve daha sonra koltukların biraz nemlenmesi sağlanır. Bunun ardından ise özel olarak geliştirilen makine, sıcak su ile koltukları derinlemesine yıkar. Bu işlem esnasında koltukların ıslaklıkları da büyük ölçüde giderilir.

Kullanılan bir diğer yöntemin temelinde ise özel bir deterjan bulunur. Bahse konu deterjan uygulanmadan önce koltukların biraz nemlenmesi sağlanır. Daha sonra bu deterjan uygulanır ve kirler hem yumuşar, hem de yüzeye doğru çıkmaya başlar. Bunun için bir süre beklenilir. Bu aşamanın ardından ise yine devreye özel bir makine girer. Bu makinenin hem yıkama, hem de vakum özelliği vardır. Böylece yüzeye doğru gelen kirler güçlü bir yıkama ve vakum ile çekilir. Bu durum araç koltuğu yıkama sonrasında araç koltuklarının renklerinin ciddi şekilde değişmesine neden olur. Kirlerden tamamen arınan koltuklar sayesinde insanlar ciddi anlamda mutlu olurlar.

Araç Koltuğu Yıkama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçmişte araç koltuklarının yıkanması gibi bir hizmet söz konusu değildir. Günümüzde ise insanların ihtiyaçlarına bağlı olarak bu hizmet de verilmeye başlamıştır. Söz konusu hizmet sayesinde araçların içerisindeki kokunun tamamı giderilir ve araç içi havasının kalitesi artırılır. Ayrıca araç koltuğu yıkama yapılırken, aracın tavanının da benzer şekilde yıkanması isteğe bağlı olarak yapılabilir. Bu sayede kokuların giderilmesi daha kolay ve net olacaktır.

Bu hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken temel nokta, hizmet kalitesinin yüksek olmasıdır. Bunun haricinde ise koltukların kısa sürede kurumasına imkan veren tekniklerin kullanılmasıdır.