Hizmetlerimiz

Anasayfa / Hizmetlerimiz
Store Perde Yıkama

Store Perde Yıkama

Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan farklı perde çeşitleri vardır. Geçmişte tek tip olan perdelerin aksine günümüzde çok sayıda farklı tür olduğu söylenebilir. Bunlardan birisi de store olarak ifade edilen perdelerdir. Bu perdeler, klasik perdelerden daha farklı bir sisteme sahiptir ve aşağı yukarı yönlü olarak hareket eder. Özelliği ne olursa olsun, bunlar da zaman içinde kirlenir ve temizlenmeye ihtiyaç duyar. Ancak store perde yıkama, standart perdelerde olduğu gibi değildir. Standart perdeler kornişlerden çıkarıldıktan sonra makineye atılabilir ve çamaşır makinesinde yıkanabilir. Store perdelerde ise böyle bir durum yoktur ve tek çare profesyonel hizmet almaktır.

Evde amatör olarak bu perdeleri yıkamaya çalışmak, farklı sorunlara neden olabilir. Öncelikle perdeler tam olarak temizlenmez. Çünkü bunun için uygun bir ortam yoktur ve eldeki malzemeler de çoğu zaman yetersiz gelir. Bunun haricinde ise perdelerin mekanizmalarına zarar verilmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda, perdelerin mekanizmaların tamir ettirilmesi gerekir ki, bu da ek bir maliyet anlamına gelir. Bütün bunlar dikkate alındığında profesyonel store perde yıkama hizmeti almanın son derece mantıklı bir seçim olduğu söylenebilir.

Store Perde Yıkama Nasıl Yapılır?

Store perde yıkama için izlenmesi gereken yol son derece basittir. Bahse konu işlem, özel olarak geliştirilen makineler ve sistemler tarafından gerçekleştirilir. Daha farklı bir ifade ile bu perdeler kesinlikle el değmeden yıkanır. Fakat bütün yıkama firmalarının bahse konu sistemlere sahip olduğunu söylemek çok zordur. Özellikle hala amatör olarak bu işi yapanlar, yere serdikleri perdeleri halı yıkama makineleri ile yıkamaya çalışır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Çünkü store perdeler, halı yıkama makinesi için uygun değildir. Bir defa perdeler ile halıların kalınlıkları dikkate alındığında dahi söz konusu işlemin ne kadar yanlış olduğu anlaşılır.

İnsanların ihtiyaçlarına cevap vermek için firmalar tarafından geliştirilen bu sistem, sadece store perdelere özgüdür. Böylece perdelerin tam olarak temizlenmesi ve bu işlem sırasında perdelerin zarar görmemesi mümkün olur. Store perde yıkama yapılırken izlenen adımlar genel hatları ile şu şekildedir:

  • Perdeler ilk olarak özel olarak hazırlanan asansör sistemlerine asılır ve bu asansörler yardımı ile yukarı çıkarılır.
  • Yukarı çıkarılan perdeler açılır ve yakından incelenir. Böylece perdelerdeki kirlerin niteliği, ne kadar kir olduğu ve deforme olan bölgeler tespit edilir.
  • Eğer aşırı bir deforme var ise bu durum sizinle paylaşılır.
  • Bu aşamanın ardından store perde deterjanlı bir suyun içine tamamen batırılır ve burada bir süre bekletilir. Bu sayede uzun zamandır perdenin içine işleyen kirlerin yumuşaması sağlanır.
  • Yumuşayan kirlerin çıkarılması için yıkama aşamasına geçilir. Özel olarak tasarlanan sisteme takılan perde açılır. Bu aşamada perdenin zincirleri ayrılır. Böylece zarar görmeleri engellenmiş olur.
  • Makinede yıkanan perdeler daha sonra kuruma bölümüne alınır.
  • Özel ısıtıcı ve fanların olduğu bir ortamda çok kısa sürede kuruyan perdeler son defa kontrol edilir ve daha sonra paketlenir. Böylece işlem tamamlanmış olur.

Store Perde Yıkamanın Faydaları

Perdeler, ev ile dış ortamın arasında bulunur ve bundan dolayı sürekli toza maruz kalır. Zaman içinde bu durum farklı bir noktaya dönüşür ve perdelerin kötü koku yaymalarına neden olur. Böyle bir durumun meydana gelmesi, evdeki ortamın da kalitesizleşmesi anlamına gelir. Dolayısıyla store perde yıkama sadece perdeleri değil, evin genelini ilgilendiren bir durumdur. Perdeler yıkandıktan sonra evin havası olumlu olarak değişir ve ortam da benzer şekilde hijyenik bir hal alır.