Hizmetlerimiz

Anasayfa / Hizmetlerimiz
Yerinde Halı Yıkama

Yerinde Halı Yıkama

Halıların yıkanması çoğu zaman insanların kendi başlarına yapamayacağı bir iş olarak görülür. Bundan dolayı profesyonel hizmet veren firmalar tercih edilir. Söz konusu firmaların çalışma şekli genel olarak evlere kadar gelmesi ve buradan halıları toplayarak kendi işletmesinde götürmesidir. Fakat bu işlem sadece ev halıları için kullanılabilir. Büyük, yerinden kaldırılması oldukça zahmetli ve araçlara sığmayacak türden halıların bu yöntem ile yıkanması söz konusu dahi değildir. Bundan dolayı bu tür halılar için yerinde halı yıkama hizmeti verilir. Bu hizmet, adından da anlaşılacağı gibi halıların olduğu yerde yıkanmasıdır.

Belirli bir alanı kaplayan halıların sürekli serili kalması, zaman içinde kirlenmesine neden olur. Halı üstüne dökülen çay, kola ve yemeklere bağlı oluşan lekeler çoğu zaman silme ile geçmez. Bunun haricinde dışarıdan gelen tozların halının içine kadar işlemesi ise bir diğer durum olarak dikkat çeker. Bundan dolayı söz konusu halıların belirli periyotlarda yıkanması çok önemlidir. Yıkama sayesinde bulunan ortamın hijyenik yapısı daha da artacak ve ortamın havasındaki kokular gidecektir. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde ise ortamın daha kaliteli gelmesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Son derece basit olan yerinde halı yıkama sayesinde insanların yaşam kalitesi, tahmin edilenden çok daha fazla artar.

Yerinde Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Halıların yıkanması için kullanılan sistemlerin küçültülmüşleri vardır ve bunlar genellikle halı yıkama makinesi olarak isimlendirilir. Geçmişte kullanılan basit makineler ile bu gelişmiş ürünlerin karıştırılmaması gerekir. Makinelerin çalışma prensibinde, halıların derinlemesine temizlenmesi çok önemli bir yer tutar. Kısaca yerinde halı yıkama şu şekilde yapılır:

  • Halının üzerinde yer alan eşyalardan mümkün olanlar kaldırılır.
  • Halının nemlenmesi sağlanır.
  • Özel olarak tercih edilen bir deterjanın homojen şekilde halının her tarafına yayılması sağlanır.
  • Yüksek yıkama ve vakum gücü olan makine ile halı derinlemesine yıkanır.

Bu adımların sonunda yerinde halı yıkama tamamlanmış olur. Söz konusu işlem sonrasında halılar hafif nemli olarak kalır. Bu nemin kuruması için pençelerin 6-8 saat açık durması ve ortamın havalanması yeterlidir. Böylece kısa süre sonra halılar tekrardan kullanılmaya başlanabilir.