Hizmetlerimiz

Anasayfa / Hizmetlerimiz
Kuru Temizleme

Kuru Temizleme

İnsanların kullandığı kıyafetlerin büyük bölümünün temizliği çamaşır makinesinde deterjan ve su ile yapılır. Fakat bazı kıyafetlerin su ile yıkanması, kıyafetin kalıbının bozulmasına neden olur. Bundan dolayı da söz konusu işlemin daha farklı bir şekilde yapılması gerekir. İşte bu ihtiyaç üzerine kuru temizleme geliştirilmiş ve insanların ihtiyaçları etkin bir şekilde karşılanmaya başlamıştır.

Her ne kadar bu yöntemin adında kuru kelimesi varsa da yapılan işlemin tamamen kuru olduğunu söylemek yanlış olur. Söz konusu işleme bu ismin verilmesinin temel nedeni, hiçbir aşamada su kullanılmamasıdır. Bunun yerine farklı sıvılar kullanılır ve bu sıvılar ile etkili bir temizlik sağlanır.

1800’lü yıllarda yağ lekesi bulunan bir kumaşın üzerine petrol bazlı bir sıvının dökülerek yağ lekesini çıkarması, kuru temizleme için başlangıç noktası kabul edilir. Bu tesadüfi olay sonrasında bu sektör hızla gelişmeye başlamıştır. Geçmişte gaz yağı, benzin ve benzen gibi maddeler ile yapılan bu işlem, tehlikeli işlemlerden birisi olarak kabul edilmiştir. Günümüzde ise kullanılan sıvılar değiştiği için bu sınıftan çıkmıştır.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme yapılırken ilk olarak ürünün genel bir incelemesi yapılır. Bu işlem müşterinin yanında yapılır ve hem lekeler incelenir, hem de üründe bulunan dezenformasyonlar müşteriye gösterilir. Böylece daha sonraki dönemde bunları fark ederek, suçu yapılan işleme atmasının önüne geçilir.

Kabul edilen ürün, kendi sınıfında yer alan ürünlerin olduğu bölüme alınır. Burada, üründeki lekeler daha detaylı incelenir ve bunların hangi yöntemler ile çıkarılacağı belirlenir. Daha sonra ise söz konusu yöntemler ile lekenin çıkarılması gerçekleştirilir.

Günümüzde bu işlem için geliştirilen farklı makineler vardır. Bahse konu kuru temizleme makineleri ile temizlik çok daha kolay ve etkili bir şekilde yapılır. Bu makineler, tamamen insanların beklentilerine cevap verecek özellikte olup, bundan dolayı beklentileri fazlasıyla karşılar. Son dönemlerde giderek yaygınlaşmaya başlayan makineler sayesinde insanlar, kıyafetlerinin temizliğini kısa sürede yaptırma imkanı yakalamıştır. Fakat kuru temizleme için doğru bir noktanın tercih edilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır. Aksi takdirde kıyafetlerinizin durumu, hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir.